Zapewne część Czytelników „Kurka” kojarzy sobie opisywaną i pokazywaną kilka miesięcy temu przez media historię kibiców Benfiki Lizbona, którzy pomylili niemieckie Frankfurty – zamiast do tego nad Menem, pojechali do Frankfurtu nadodrzańskiego (fot. 1) .

Dwa oblicza RozógSkutkiem tego nie obejrzeli na żywo meczu swojej ukochanej drużyny grającej w Lidze Europy. Jak się po pewnym czasie okazało, wszystko było prowokacją przygotowaną przez portal „11 freunde” mającą pokazać, że zbyt szybko wierzymy dzisiaj we wszystko, co podają media społecznościowe.

Za prowokację trudno uznać materiał, który można znaleźć na stronie sanktuariapolskie.com.pl. Rzecz dotyczy znajdującego się w Rozogach Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. To akurat żadnym żartem nie jest, ponieważ taki status rozoska świątynia (fot. 2) posiada. Miejsce jest znane z nabożeństw ku czci MB Fatimskiej, które odbywają się tu od maja do października 13. dnia każdego miesiąca. Przed świątynią znajduje się ponadto sporo ciekawych kapliczek. Pielgrzymi bywają także turystami i chcieliby czasem coś dodatkowo zwiedzić.

Na wzmiankowanej stronie mogą wyczytać m.in. następujące informacje: „Miejscowość Rozogi leży w powiecie mrągowskim, w malowniczej okolicy otoczonej trzema jeziorami: Pierwój, Piłakno, Stromek. Początki istnienia wsi sięgają XIV w., kiedy ulokowano ją na części dóbr kozłowskich. (…) Niektóre ślady świetności dawnej szlacheckiej wsi zachowały się do dziś. Wystarczy wspomnieć XIX-wieczny, klasycystyczny dwór, pozostałości parku o charakterze krajobrazowym czy cmentarz rodowy ówczesnych właścicieli, znajdujący się na wzgórzu.” Tekst zachęca także do zwiedzenia pobliskich miejscowości: Rybna, Sorkwit, Kobułt czy Popowej Woli. Popowa Wola leży akurat w naszym powiecie, ale osoby zorientowane w temacie dostrzegą, że pomylono tu Rozogi z powiatu szczycieńskiego z miejscowością o tej samej nazwie leżącą kilka kilometrów na południe od drogi Biskupiec –Mrągowo.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.